THIS IS MY TOWN - 13ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΡΙΚΑΛΩΝ

THIS IS MY TOWN

ETWINNING APRIL-MAY 2022

13TH PRIMARY SCHOOL OF TRIKALA
ETWINNING PROJECT "MY TOWN"
APRIL - MAY 2022

Η Ε' τάξη με υπεύθυνη την καθηγήτρια Αγγλικών Παπαγούλα Σοφία, συμμετείχε σε ένα σύντομο (2μηνο) πρόγραμμα eTwinning με θέμα "Η Πόλη μου". Το έργο ολοκληρώθηκε με τη συμμετοχή εταίρων από 8 χώρες: Ελλάδα (13ο Δ.Σ. Τρικάλων), Ισπανία (με συμμετοχή δύο σχολείων από την περιοχή της Καταλονίας), Τουρκία (με συμμετοχή επίσης δύο σχολείων), Γαλλία,  Πορτογαλία, Φινλανδία, Πολωνία και Τυνησία.

Η βασική ιδέα του έργου ήταν να ανταλλάξουμε πληροφορίες για την πόλη του κάθε συμμετέχοντος σχολείου μέσα από παρουσιάσεις που θα επέλεγε κάθε σχολείο να κάνει
, είτε με τη δημιουργία χειρόγραφης ή ψηφιακής αφίσας, ζωγραφιών, δημιουργίας βίντεο, φωτογραφιών και παρουσιάσεων με τη χρήση ποικίλων ψηφιακών εργαλείων.

Google. Η υλοποίηση της παρουσίασης της πόλης μας με το ψηφιακό εργαλείο SWAY έγινε τόσο δια ζώσης στο εργαστήριο Πληροφορικής όσο και ασύγχρονα εξ αποστέσεως, μιας και όλα τα χρησιμοποιούμενα ψηφιακά εργαλεία είχαν δημιουρφηθεί για κοινή χρήση.

Το αποτέλεσμα της εργασίας μας μπορείτε να το δείτε ΕΔΩ
.

Επίσης, όλο το υλικό και των εταίρων μπορείτε να το δείτε παρακάτω:

Φινλανδία

Γαλλία

Πολωνία: Παρουσίαση 1, Παρουσίαση 2, Αφίσα

Πορτογαλία: Παρουσίαση, Βίντεο

Ισπανία

Ισπανία, Καταλονία: Παρουσίαση 1, Παρουσίαση 2

Τυνησία

Τουρκία, Dulkadiroğlu

Τουρκία, Siverek
'Ηταν η πρώτη μας συμμετοχή σε
eTwinning έργο, τόσο για μας όσο και για τους εταίρους και πραγματικά οι μαθητές μας το απόλαυσαν. Γι' αυτό ανανεώσαμε το ραντεβού μας για την καινούρια χρονιά με έργα που θα περιέχουν περισσότερη διάδραση και επικοινωνία μεταξύ των μαθητών μας. Εξάλλου, αυτός είναι και ο στόχος των eTwinning προγραμμάτων: οι μαθητές από διαφορετικές εθνικότητες να αλληλεπιδρούν, να επικοινωνούν και να συνεργάζονται για την επίτευξη ενός κοινού στόχου και την εκπόνηση ενός τελικού προϊόντος.

Ακολουθούν φωτογραφίες και ζωγραφιές της Ε' τάξης.