Επίσκεψη σε Τζαμί, Μουσείο Τσιτσάνη, Αθλητικό Μουσείο - 13ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΡΙΚΑΛΩΝ

Κύριο Μενού:

Επίσκεψη σε Τζαμί, Μουσείο Τσιτσάνη, Αθλητικό Μουσείο

ΔΡΑΣΕΙΣ > Σχ. Έτος 2019-2020

Βόλτα στα Τρίκαλα… Τζαμί Μουσείο Τσιτσάνη Αθλητικό Μουσείο 25/02/2020
Την Τρίτη 25 Φεβριουαρίου 2020 το σχολείο μας με τη συμμετοχή όλων των τάξεων, επισκέφτηκε το Τζαμί στα Τρίκαλα όπου διοργανώθηκε έκθεση φωτογραφίας με φωτογραφίες ατόμων που ασχολούνται με την ορειβασία. Ένα από τα άτομα που συμμετείχαν ήταν και ο δάσκαλος της Δ τάξης του σχολείου μας Γιώργος Πολύσης. Η έκεθεση ήταν ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα με τις εικόνες των βουνών της περιοχής μας, έτσι όπως έχουν αποτυπωθεί από τους ορειβάτες.
Εκτός της έκθεσης φωτογραφίας τα παιδιά επισκέφτηκαν και ξεναγήθηκαν στο Μουσείο Τσιτσάνη, καθώς και στο Αθλητικό Μουσείο Τρικάλων που στεγάζεται στο Καστρακίδειο Οικοτροφείο και κλείνει μέσα του όλη την αθλητική ιστορία της πόλης μας.
Μια όμορφη εμπειρία για όλους κι ετοιμαζόμαστε για άλλα……