Ημέρα της Ευρώπης - 13ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΡΙΚΑΛΩΝ

Ημέρα της Ευρώπης

ΔΡΑΣΕΙΣ > Σχ. Έτος 2022-2023

9 ΜαΪου 2023
Την Ημέρα της Ευρώπης κάθε χρόνο στις 9 Μαΐου γιορτάζουμε την ειρήνη και την ενότητα στην Ευρώπη. Εμείς από τη  μεριά μας τιμήσαμε τη μέρα με έναν ξεχωριστό τρόπο. Συνδεθήκαμε διαδικτυακά με τα συνεργαζόμενα στο eTwinning πρόγραμμα σχολεία της Λιθουανίας και της Κροατίας και οι μικροί μαθητές μας είδαν επιτέλους τα πρόσωπα των συνομιλήκων τους με τους οποίους τόσο καιρό συνεργάζονταν στα πλαίσια του eTwinning. Συστήθηκαν λοιπόν το κάθε παιδί ξεχωριστά και μετά παίξανε ένα διαδικτυακό κουίζ που βασιζόταν σε βίντεο που είχαν παρακολουθήσει σχετικά με τους χάρτες και την ιστορία τηε χαρτογραφίας. Διασκεδάσαμε όλοι πολύ και κλείσαμε με την υπόσχεση ότι θα πραγματοποιήσουμε μία συνάντηση ξανά σύντομα.