Επίσκεψη στην 110 ΠΜ Αεροδρόμιο Λάρισας - 13ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΡΙΚΑΛΩΝ

Επίσκεψη στην 110 ΠΜ Αεροδρόμιο Λάρισας

ΔΡΑΣΕΙΣ > Σχ. Έτος 2019-2020

Επίσκεψη στην 110 ΠΜ  Αεροδρόμιο Λάρισας  7/11/2019
Η μέρα εξαιρετική. Τα παιδιά χαρούμενα. Μεγάλη  κινητικότητα και αγωνία στο σχολείο.  Ο λόγος  ότι θα κάναμε μια εκδρομούλα όχι συνηθισμένη, μα λίγο διαφορετική.  Επισκεπτόμαστε το αεροδρόμιο στη Λάρισα και την 110 ΠΜ, που με αφορμή τη γιορτή των Ταξιαρχών είναι  ανοιχτή για το κοινό και πιο πολύ για τους μαθητές των σχολείων.  Άλλωστε όλοι γνωρίζουμε ότι οι Αρχάγγελοι Μιχαήλ και Γαβριήλ είναι προστάτες της Ελληνικής Αεροπορίας.
Ιδιαίτερα να τονίσουμε πως στην εκδρομή αυτή συμμετείχαν όλοι οι μαθητές που συνοδεύονταν από τους δασκάλους τους.
Παιδιά και μεγάλοι ενθουσιαστήκαμε με ότι είδαμε. Την ιστορία της αεροπορίας, παλιά και νέα αεροπλάνα, υλικό, τρόπος δράσης, οπλικά συστήματα. Ανέβηκαμε  και σε αεροπλάνο.
Το συναίσθημα κορυφώθηκε με την υπερπτήση μιας μοίρας τεσσάρων πολεμικών αεροσκαφών, που έκαναν διάφορες ασκήσεις  κατενθουσιάζοντας  όλους μας.
Ευχαριστούμε τους ευγενικούς ανθρώπους της 110ΠΜ που μας υποδέχτηκαν.
Είμαστε σίγουροι πως οι πιλότοι μας κάνουν το καλύτερο για την ασφάλεια της πατρίδας μας και ποιος ξέρει…μπορεί κάποιος ή κάποια από τα παιδιά μας να ακολουθήσουν το πέταγμά τους στους αιθέρες….