Επικοινωνία με AEGEAN MYTH 1 - 13ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΡΙΚΑΛΩΝ

Κύριο Μενού:

Επικοινωνία με AEGEAN MYTH 1

ΥΙΟΘΕΣΙΑ ΠΛΟΙΟΥ

Αγαπητέ πλοίαρχε του AEGEAN MYTH.
Είμαστε ιδιαίτερα χαρούμενοι και χαρούμενες που συμμετέχουμε σε ένα πρωτοποριακό και πρωτόγνωρο για μας πρόγραμμα, αυτό της υιοθεσίας ενός πλοίου!
Θέλουμε  πρώτα να ευχαριστήσουμε το σχολείο μας και την  PROJECTCONNECTγια αυτή την υπέροχή ευκαιρία  και να σας ενημερώσουμε για το ποιοι είμαστε.
Είμαστε 12 παιδιά αγόρια και κορίτσια της Δ τάξης του 13ου Δημοτικού σχολείου Τρικάλων. Το σχολείο μας βρίσκεται σε στεριανή περιοχή στο κέντρο της Ελλάδας στη Θεσσαλία στο χωριό Ριζαριόκαι φυσικά δεν έχουμε επαφή με τη θάλασσα. Τη βλέπουμε (και όχι όλοι) λίγες μέρες το καλοκαίρι, όταν πηγαίνουμε για διακοπές.
Από τη στιγμή που ο Διευθυντής του σχολείου, πρότεινε να έχουμε επαφή με ένα πλοίο, μέσω της «υιοθεσίας», να το πούμε απλά μείναμε με το στόμα ανοιχτό. Βρήκαμε την ιδέα υπέροχη, μιλήσαμε με τους γονείς μας και αποφασίσαμε να συμμετέχουμε.
Θαυμάζουμε και εντυπωσιαζόμαστε από την θάλασσα αλλά δε τη γνωρίζουμε. Μας μαθαίνουν οι δάσκαλοι στο σχολείο ή βλέπουμε σε εικόνες, μέσω τηλεόρασης ή υπολογιστών, ακούμε τόσα και τόσα για αυτήν, έχουν γραφτεί ποιήματα και τραγούδια  για τους ναυτικούς και τη θάλασσα. Διαβάζουμε κείμενα στο σχολείο, όμως έχουμε πολλές απορίες γιατί αισθανόμαστε πως η θάλασσα έχει πολλάπολλά «μυστικά».  Έχουμε την περιέργεια να την ανακαλύψουμε όσο μπορούμε και πιστεύουμε θα μας βοηθήσετε μέσα από τα ταξίδια και τις εμπειρίες σας.
Θέλουμε να μας ενημερώσετε για αρχή τι είναι το πλοίο σας. Που ταξιδεύει; Πόση χωρητικότητα έχει; Πόσοι ναυτικοί εργάζονται σε αυτό.; Είναι Έλληνες ή και ξένοι; Που ταξιδεύετε τώρα;  Στο πλήρωμα υπάρχουν άντρες και γυναίκες; Τι ειδικότητες εργαζομένων υπάρχουν  στο πλοίο; Δεν γνωρίζουμε πολλά για τα επαγγέλματα που υπάρχουν σε ένα πλοίο. Υπάρχει συνεργασία μεταξύ σας;
Θέλουμε ακόμη να μας ενημερώσετε πως είναι φτιαγμένο το πλοίο (υλικά). Τι καύσιμα χρησιμοποιεί; Κάθε πότε ανεφοδιάζεται;
Υπάρχουν πολλά στο μυαλό μας ερωτήματα. Δε θέλουμε να σας κουράσουμε για αρχή. Θα τα βάλουμε σε μια σειρά και θα επικοινωνούμε μαζί σας.
Αν μπορείτε να μας στείλετε και φωτογραφίες από το πλοίο σας.

Σας ευχαριστούμε πολύ για την επικοινωνία και την ανταπόκριση!
                                      Καλές θάλασσες από τους μαθητές της Δ τάξης του 13ου Δ Σχ Τρικάλων.