Ημέρα Ευχαριστιών - 13ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΡΙΚΑΛΩΝ

ΔΡΑΣΕΙΣ > Σχ. Έτος 2021-2022

25/11/2021    13ο Δ.Σ. Τρικάλων
Thanksgiving Day

Σήμερα στο σχολείο μας γιορτάσαμε την Ημέρα των Ευχαριστιών, η οποία είναι μια μεγάλη οικογενειακή γιορτή στις Η.Π.Α. και γιορτάζεται την τέταρτη Πέμπτη του Νοεμβρίου.
Η συγκεκριμένη γιορτή έχει τις ρίζες της στην εποχή των πρώτων Ευρωπαίων αποίκων στη Βόρεια Αμερική,  όταν θέλοντας να ευχαριστήσουν τον Θεό για την ασφαλή άφιξή τους στον Νέο Κόσμο, αλλά και για τις καλές σοδειές που τους χάριζε, καθιέρωσαν μια μέρα του χρόνου ένα γεύμα προς τιμήν του Δημιουργού, στο οποίο παρακάθονταν όλα τα μέλη της οικογένειας.
Στις μέρες μας, η Ημέρα των Ευχαριστιών έχει περισσότερο κοσμικό χαρακτήρα και είναι μία ευκαιρία για τα διάσπαρτα ανά την αμερικανική επικράτεια μέλη των οικογενειών να βρεθούν μαζί γύρω από το γιορτινό τραπέζι. Το μενού περιλαμβάνει πάντα ψητή γαλοπούλα και κολοκυθόπιτα για επιδόρπιο.
Οι μαθητές της Ε’ και της Γ’ τάξης, αφού συμπλήρωσαν διαδραστικούς νοητικούς χάρτες με μηνύματα ευγνωμοσύνης, δημιούργησαν η μεν Ε’ τάξη ομαδικές αφίσες, η δε Γ’ τάξη ατομική χειροτεχνία γαλοπούλας την οποία χρησιμοποίησαν για να τραγουδήσουν το ‘Ten little Turkeys
”.
Happy Thanksgiving everyone!