Στη Μάλτα με τους Super Heroes - 13ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΡΙΚΑΛΩΝ

Κύριο Μενού:

Στη Μάλτα με τους Super Heroes

ΔΡΑΣΕΙΣ > Σχ. Έτος 2018 - 2019

13ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΡΙΚΑΛΩΝ (ΡΙΖΑΡΙΟΥ)
ΣΤΗΝ ΜΑΛΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ SUPER HEROES ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ SUPER HEROES
Παρότι μόλις τον περασμένο Σεπτέμβριο έληξε ένα Ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+, το σχολείο μας δυναμικά συνεχίζει την παρουσία του σε νέους δρόμους ενημέρωσης μάθησης, διάδρασης.  Αυτή τη φορά σε συνεργασία με την ομάδα Νέων «Ιχνηλάτες του Φωτός», συμμετείχαμε σε ένα project ΚΑ105  με θέμα «Οι σούπερ ήρωες στην επιστήμη και την εκπαίδευση». Το πρόγραμμα έλαβε μέρος στην μαγευτική Μάλτα από  4 ως 11 Νοεμβρίου 2018. Συνολικά συμμετείχαν δέκα χώρες  με την οικοδέσποινα. Εκπαιδευτικοί και νέοι από  Πορτογαλία, Ελλάδα Ιταλία, Πολωνία, Λιθουανία, Ρουμανία, Αζερμπαιτζάν, Τουρκία και ΠΓΔΜ.  Την πατρίδα μας εκπροσώπησαν ένας εκπαιδευτικός και δύο φοιτητές από τη σχολή Καλών Τεχνών του ΑΠΘ.
Στη διάρκεια του project, που ασχολήθηκε με τα κόμικς  αναπτύχθηκαν δράσεις που είχαν σχέση με την δημιουργία κόμικς-,σούπερ ηρώων. Την δράση τους μέσα στο κλίμα της τάξης και του σχολείου εν γένει. Συζητήθηκαν τρόποι ενσωμάτωσης των σούπερ ηρώων  μέσα στην  τάξη, ώστε να δίνουν λύσεις σε προβλήματα όπως το μπούλινγκ , ο ρατσισμός , κ.α. Πως μπορούν οι εκπαιδευτικοί  δημιουργώντας σούπερ ήρωες με τους μαθητές τους να τους βοηθήσουν στην καλύτερη μάθηση, μέσω της μη τυπικής μάθησης κι αφήνοντας την φαντασία των μαθητών να αυτενεργούν με καθοδήγηση.  Οι συμμετέχοντες έγιναν  δημιουργοί, έφτιαξαν «προβλήματα», έδωσαν λύσεις με ομαδοσυνεργατικό τρόπο.  Το θεωρητικό μέρος εμπεδώθηκε με την επίσκεψη σε σχολεία. Μέσα στην τάξη φάνηκε ο τρόπος δράσης με την ουσιαστική συμμετοχή των μαθητών. Οι εισηγητές βοήθησαν ώστε να κατανοήσουμε και να μάθουμε πως δημιουργείται ένα κόμικς , πως αυτά βοηθούν στην μαθησιακή διαδικασία , πως οι υπάρχοντες σούπερ ήρωες μπορούν να χρησιμοποιηθούν στην τάξη. Ειδική σημασία δόθηκε στην βοήθεια που προσφέρουν τα κόμικς στους μαθητές με ειδικές ανάγκες.
Το project ομολογουμένως ήταν πετυχημένο. Οι μέρες κύλησαν όμορφα με μάθηση και δράση. Το ωφέλιμο όμως ακολουθεί ή ακολουθείται από το τερπνό. Γνωρίσαμε τις ομορφιές ενός καταπληκτικού καστροκτισμένου τόπου. Η Μάλτα με την ιστορική της διαδρομή να φαίνεται παντού γύρω μας. Κάστρα τεράστια,  εκκλησιές επιβλητικές, μνημεία παλιά και σύγχρονα παντού. Το κίτρινο χρώμα του ασβεστόλιθου να καλύπτει τα κτίσματα σε συνδυασμό με το γαλανό της θάλασσας. Καιρός καταπληκτικός, Θάλασσες καθάριες, άνθρωποι γεμάτοι χαμόγελο, καλοσύνη, εξυπηρέτηση.  Ένας τόπος σα τη Θάσο σε έκταση μα με 450.000 κατοίκους να τη γεμίζουν ζωή.!
Ευχαριστούμε τους οικοδεσπότες και τους συμμετέχοντες για τις όμορφες στιγμές ζωής, μάθησης και δράσης που είχαμε. Δημιουργήθηκαν φιλίες και επαφές που πιστεύουμε θα βοηθήσουν όλους μας. Άλλωστε τα προγράμματα Erasmus+  «Ανοίγουν δρόμους… αλλάζουν ζωές».

Το 13ο Δ ΣΧ Τρικάλων & Οι Ιχνηλάτες του Φωτός