Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής - 13ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΡΙΚΑΛΩΝ

Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής

ΔΡΑΣΕΙΣ > Σχ. Έτος 2018 - 2019

ΠΑΡΚΟ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ….. ΚΥΚΛΟΦΟΡΩ ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ 9-11/4/2019
Στις 9 και 11 Απριλίου 2019 οι μαθητές μας επισκέφτηκαν το πάρκο κυκλοφοριακής αγωγής του Δήμου Τρικκαίων . Στα πλαίσια του μαθήματος της κυκλοφοριακής αγωγής και σε συνέχεια της θεωρητικής προσέγγισης, ήρθε η πρακτική εξάσκηση των μαθητών.
Στο σχολείο σε θεωρητική βάση οι δάσκαλοι των τάξεων μέσω του μαθήματος της Μελέτης Περιβάλλοντος και της Ευέλικτης ζώνης έδειξαν στα παιδιά τους τρόπους ασφαλούς κυκλοφορίας σε μια πόλη ή και σε χωριό. Είχαμε και μια ενημέρωση από το ΠΕΔΥ Τρικάλων σε ότι αφορά τα τροχαία ατυχήματα ειδικά σε παιδιά.
Η επίσκεψη ήρθε να ολοκληρώσει την ενημέρωση και γνώση για ασφαλή κυκλοφορία στους δρόμους, τα πεζοδρόμια, είτε σαν πεζοί, είτε με ποδήλατα, είτε σαν επιβάτες σε αυτοκίνητο.