Εκπαιδευτική εκδρομή σε Αθήνα-Πειραιά - 13ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΡΙΚΑΛΩΝ

ΔΡΑΣΕΙΣ > Σχ. Έτος 2022-2023

13o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΡΙΚΑΛΩΝ

ΕΚΔΡΟΜΗ Δ Ε & ΣΤ στην ΑΘΗΝΑ-ΠΕΙΡΑΙΑ  12/05/2023

Οι μαθητές των τριών τάξεων Δ Ε & ΣΤ απόλαυσαν την ημερήσια εκδρομή τους στην Αθήνα και τον Πειραιά, την Παρασκευή 12/05/2023.
Η αναχώρηση έγινε νωρίς το πρωί και μετά από ένα όμορφο ταξίδι φτάσαμε στο Κλεινόν Άστυ την πρωτεύουσα της πατρίδας μας την Αθήνα. Η επίσκεψή μας περιελάμβανε πρώτα το Μουσείο της Ακρόπολης. Οι μαθητές/τριες μας με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών τους ξεναγήθηκαν στους χώρους του Μουσείου, θαύμασαν τα εκθέματα φωτογραφήθηκαν, έκαναν ερωτήσεις και γενικά ενμτυπωσιάστηκαν από το χώρο, τη θέα, τα υπάρχοντα. Ειδικότερα εντύπωση τους έκαμαν οι Καρυάτιδες με την απούσα «αδελφή» τους που βρίσκεται στην ξενιταιά και το Βρετανικό Μουσείο περιμένωντας την επιστροφή της…..
Μετα κατηφορήσαμε με το λεωφορείο στο πρώτο λιμάνι της Ελλάδας τον Πειραιά. Στο Πασαλιμάνι ή με τη σημερινή ονομασία Λιμάνι της Ζέας  ένα χώρο όμορφο και κάτω από το ρολόι του Πειραιά, τα παιδιά και οι συνοδοί τους  γευμάτισαν.
Κατόπιν πεζοπορώντας για πέντε λεπτά επισκέφτηκαν τη Ναυτική Ακαδημία Πειραιά (Μητροπολιτικό Κολέγιο). Εκεί ξεναγήθηκαν και είδαν τον τρόπο λειτουργίας ενός σύγχρονου καραβιού, μέσω προσομοιωτών μηχανοστασίου , χαρτών , ραντάρ και γέφυρας πλοίου. Μια πραγματικα ξεχωριστή και ιδιαίτερη εμπειρία που πραγματοποιήθηκε μαζί με το πρόγραμμα υιοθεσίας πλοίου στο οποίο συμμετέχει το σχολείο μας.
Επιστρέψαμε γεμάτοι εμπειρίες , χαρούμενη διάθεση και πολυυυυ κουρασμένοι!!
Ετοιμαζόμαστε για νέα ταξίδια…….