Ασφαλώς κυκλοφορώ με το ποδήλατό μου - 13ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΡΙΚΑΛΩΝ

Κύριο Μενού:

Ασφαλώς κυκλοφορώ με το ποδήλατό μου

ΔΡΑΣΕΙΣ > Σχ. Έτος 2021-2022

13o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΡΙΚΑΛΩΝ
«ΑΣΦΑΛΩΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΩ ΜΕ ΤΟ ΠΟΔΗΛΑΤΟ ΜΟΥ»
Στα πλαίσια των προγραμμάτων καλλιέργειας δεξιοτήτων και της ενότητας ΖΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ, η Δ τάξη του σχολείου μας υλοποιεί τη δράση «Ασφαλώς κυκλοφορώ με το ποδήλατο μου».
Προσκλήθηκε στο σχολείο μας στις 22/10/2021 ο πρωταθλητής ποδηλασίας  Νίκος Π. Ζέγκλης, που έχει αγωνιστεί με τα χρώματα της Εθνικής Ομάδας Ποδηλασίας και μας μίλησε για την αξία του ποδήλατου και της ποδηλασίας. Παρουσίασε στους μαθητές μας όλων των ειδών τα ποδήλατα που χρησιμοποιούνται στα αγωνίσματα της ποδηλασίας. Ταχύτητας, δρόμου, πίστας και βουνού. Μας έδειξε και όλο τον εξοπλισμό ντυσίματος ή ασφάλειας, κράνος κλπ.
   Τα παιδιά έδειξαν ιδιαίτερη προσοχή, γιατί το ποδήλατο είναι αγαπημένο μέσο. Οι ερωτήσεις και η συζήτηση που ακολούθησε ήταν πολύ κατατοπιστικά. Πρέπει να γνωρίζουμε τα πάντα για το ποδήλατο  και για τον σωστό τρόπο κυκλοφορίας όταν το χρησιμοποιούμε.
  Πολλές πολλές ευχαριστίες στο Νίκο για την παρουσία του στο σχολείο και την ενημέρωση του.

Η ομάδα του 13ου Δ.    Σχ. Τρικάλων