ΙΤΑΛΙΑ - 13ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΡΙΚΑΛΩΝ

13o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΡΙΚΑΛΩΝ (ΡΙΖΑΡΙΟΥ)       ERASMUS+
HEALTHY EUROPEAN CITIZENS-FOOD SECURITY
Υγιεινές συνήθειες στο Capo d’ Orlando

Η τρίτη συνάντηση της ευρωπαϊκής σύμπραξης(C3) 2016-1-FI01-KA219-022667_5, έφτασε και πραγματοποιήθηκε στο CAPO D’ ORLANDO της Ιταλίας, συγκεκριμένα δε στη Σικελία. Οικοδεσπότης μας το GIOVANNI PAOLO II, από τις 8 ως τις 14 Οκτωβρίου 2017. Τα συμμετέχοντα σχολεία από Ελλάδα, Τουρκία, Φινλανδία και Πολωνία έδωσαν το παρόν με εκπαιδευτικούς και μαθητές.
Το ταξίδι μακρινό, μα η διάθεση μεγάλη. Αθήνα- Ρώμη- Παλέρμο και μετά στην όμορφη παραθαλάσσια πόλη του Capo D’ Orlandο, με πολύ πράσινο, ατενίζοντας τα νησιά του Αιόλου.  Οι οικοδεσπότες μας Σικελοί είχαν τα πάντα οργανωμένα στην εντέλεια. Η συνάδελφος Patrizia Biancuzo και οι συνεργάτες της, εξυπηρετικοί, ευγενικοί, δεν μας άφησαν στιγμή να νιώσουμε πως είμαστε σε ξένο τόπο και’ μείς και οι μαθητές μας.
Στο σχολείο μάς περίμενε εγκάρδια υποδοχή με μουσική, χορό, τραγούδια, ανταλλαγή δώρων, επαφή και γνωριμία. Τα χαμόγελα πολλά, η χαρά αγκάλιαζε όλους. Η πρώτη μέρα τελείωσε με επίσκεψη στο υπερσύγχρονο λιμάνι και στην εκκλησία της Παρθένου προστάτιδας της πόλης.
Η επόμενη μέρα είχε τις παρουσιάσεις των εργασιών κάθε σχολείου με θέματα: τον υγιεινό ύπνο από το Ελληνικό  σχολείο, χειμερινά αθλήματα από το Φιλανδικό,  καλοκαιρινά αθλήματα από το Πολωνικό, τι είναι και τι δεν είναι υγιεινό από το Ιταλικό, φιλία και υγεία από το Τούρκικο. Οι εργασίες δόθηκαν από κάθε χώρα σε Brochures. Τα κείμενα ήταν στην αγγλική αλλά και στη γλώσσα κάθε χώρας. Παρουσιάστηκαν και οι αφίσες (posters) που δημιούργησαν οι μαθητές κάθε σχολείου σε σχέση με το τι είναι υγιεινός ή ανθυγιεινός τρόπος ζωής.
Το απογευματινό γέμισε με επισκέψεις στη Villa Piccolo, ένα κομψό κτίριο των αρχών του 19ου Αιώνα, και βόλτα στους γραφικούς δρόμους της πόλης.
Μια άλλη μέρα ξημέρωσε με meeting για τη συνέχεια του project. Στήσαμε τον προγραμματισμό για την επόμενη δράση-επίσκεψη.  Το μεσημέρι έγινε η παραλαβή των πιστοποιητικών συμμετοχής.  Στο περιθώριο των δράσεων, οι εκπαιδευτικοί και μαθητές από τις συμμετέχουσες χώρες είχαν πολλές συζητήσεις και ανταλλαγές απόψεων για τα εκπαιδευτικά συστήματα των χωρών τους. Το απομεσήμερο επισκεφτήκαμε το EUROFOOD, ένα εργοστάσιο παραγωγής χυμών, και ειδικότερα λεμονιού. Στη συνέχεια ανηφορίσαμε στο Bastione Castle, χτισμένο τον 17ο αιώνα. Προστάτευε την πόλη από τους πειρατές.
Την τελευταία μέρα εκδράμαμε στη Messina. Υπέροχη πόλη με παράδοση που κλείνει μέσα της και Ελλάδα. Άλλωστε το όνομά της το μαρτυρά, «Μεσσήνη». Επισκεφτήκαμε κι ένα υπέροχο αρχαιολογικό και εκκλησιαστικό χώρο (Tindari), με τη μαύρη Παναγιά της Φορμόζα και το απογευματάκι μάς υποδέχτηκαν οι παίκτες της τοπικής ομάδας μπάσκετ «Orlandina».
Η επιστροφή κουραστική μα γεμάτη από εμπειρίες, παιδαγωγικές και πολιτισμικές. Ο αποχαιρετισμός κομματάκι βαρύς, μα η προσμονή της επόμενης συνάντησης στην αγαπημένη μας Κωνσταντινούπολη ορατή από τώρα….

Η ομάδα του 13ου Δ. Σχ. Τρικάλων
Μαθητές και Δάσκαλοι

13th  PRIMARY SCHOOL OF TRIKALA (RIZARIO)       ERASMUS+
HEALTHY EUROPEAN CITIZENS-FOOD SECURITY
Healthy habits in Capo d’ Orlando

The third meeting of the Erasmus+ programme “Healthy European Citizens-Food Security”   (2016-1-FI01-KA219-022667_5) was held in Capo d’ Orlando of Sicily, Italy from 8 to 14 October, 2017. Giovanni Paolo II Primary School hosted teachers and students from Greece, Turkey, Finland and Poland.
Despite the long trip we were in such a good mood…from Athens to Rome, then to Palermo and finally to the beautiful coastal town of Capo d’ Orlando, with the endless green landscapes and the wonderful view to the Aeolinan islands. Our Italian partners had organized everything perfectly well. Our partner Patrizia Biancuzo and all the teaching staff were very helpful, polite and hospitable and made us, both teachers and students, feel at home.
When we arrived at the school we were warmly welcomed with music, dancing, singing, gift exchanging … a lot of smiles and joy! On that first day we also visited the super modern port and the church of Virgin Mary, the patroness saint of the town.
The next day each school presented their projects; healthy sleeping habits were presented by Greece, winter sports by Finland, summer sports by Poland, healthy habits by Italy, and friendship and health by Turkey. Brochures of the projects were delivered in both English and mother tongue of each country. The students from each country also presented posters of what healthy and unhealthy living is all about.
In the afternoon we visited Villa Piccolo, a 19th century house surrounded by stunning natural scenery, where we admired valuable collections of ceramics, paintings, books and other artifacts. We also took a stroll along the picturesque streets of the town.
On our next-day meeting we discussed and defined the activities and objectives of our next trip to Turkey and received our participation certificates. In the afternoon we visited EUROFOOD, a factory that manufactures lemon juice. Then we went up Bastione’s Castle which used to prevent pirates’ attacks in the 17th century.
On the last day of our stay we took a trip to beautiful Messina, a historical city which was founded by the Greeks.  We also visited the archaeological area of Tindari with the sanctuary of Black Madonna and in the afternoon we met with the players of the local basketball team ‘Orlandina’.
In the context of the programme activities and events all the participants, teachers and students, had the opportunity to come together, exchange ideas and experiences, talk about different educational systems and good practices, and finally promote our intercultural awareness. Now we are looking forward to our next trip to lovely Instabul…!!!

The team of  13th Primary School of Trikala
Pupils and teachers