1821-2021 - 13ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΡΙΚΑΛΩΝ

1821-2021

ΔΡΑΣΕΙΣ > Σχ. Έτος 2020-2021

1821-2021  Διακόσια χρόνια από την Επανάσταση         13ο Δ Σχ Τρικάλων

Με αφορμή τα 200 χρόνια από την έναρξη της Ελληνικής επανάστασης ενάντια στον Οθωμανικό ζυγό την 25η Μαρτίου 1821, το σχολείο μας δημιούργησε μια έκθεση εικόνων ηρώων και γεγονότων της εποχής, για να μπορούν οι μαθητές μας να δουν και παρατηρήσουν τον ηρωισμό, την αυταπάρνηση, τον αγώνα όλων εκείνων των προγόνων μας, που με την θυσία ή ακόμη και την τρέλα τους οδήγησαν την Ελλάδα μας στην εποχή της ελευθερίας. Ένας αγώνας που είχε τρομερές δυσκολίες απέναντι στην Οθωμανική αυτοκρατορία. Ελάχιστοι και φοβισμένοι στην αρχή αλλά με μπροστάρηδες ανθρώπους όπως ο Κολοκοτρώνης, ο Καραϊσκάκης, Ο Μπότσαρης, ο Παπαφλέσσας, ο Κανάρης, ο Μιαούλης, Μπουμπουλίνα, η Μαυρογένους, και τόσοι άλλοι-ες ένωσαν τους Έλληνες. Κι όταν ο λαός μας είναι ενωμένος, τότε δείχνει σε όλους τη δύναμη του. Δεν ενοχλούμε και δεν πειράζουμε κανένα. Αλλά δε θέλουμε να είμαστε σκλάβοι.
Αυτό το θαύμα δημιουργήθηκε γιατί συν Θεώ είχαμε βάλει μπροστά το ΕΜΕΙΣ!  Στις μέρες μας δυστυχώς κυριαρχεί το ΕΓΩ! με εμφανή τα αποτελέσματα της φθοράς μας σε όλα τα επίπεδα ζωής!
Τα 200 χρόνια της παλιγγενεσίας να ευχηθούμε να μας ξυπνήσουν!