ΕΛΛΑΔΑ - 13ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΡΙΚΑΛΩΝ

Κύριο Μενού:

ΕΛΛΑΔΑ

13ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΡΙΚΑΛΩΝ  (ΡΙΖΑΡΙΟΥ)
“HEALTHY EUROPEAN CITIZENS-FOOD SECURITY”

Ένα υπέροχο ταξίδι βιώσαμε τη βδομάδα από 6 ως 10 Μαρτίου  2017. Μια πολυπολιτισμική  σύναξη, γέμισε τους χώρους του σχολείου μας μαζί με τις μυρωδιές εδεσμάτων και συνταγών από  πέντε χώρες.
Μας επισκέφτηκαν συνάδελφοι εκπαιδευτικοί και μαθητές από την Φιλανδία, την Ιταλία, την Πολωνία, την Τουρκία και μαζί με μας σμίξαμε σε μια χαρούμενη συντροφιά.
Τους υποδεχτήκαμε στο σχολείο με παραδοσιακές ελληνικές εκδηλώσεις. Τους φιλέψαμε τις νοστιμιές μας με βάση πάντα το Project που υλοποιούμε. Χόρεψαν και τραγούδησαν μαζί μας.
Τους ταξιδέψαμε στα ιστορικά μέρη της πόλης μας  και της περιοχής.  Καλαμπάκα Μετέωρα, Λίμνη Πλαστήρα. Τους τύλιξε η εσάρπα της ιστορίας μας.
Είδαμε και κομμάτια της σύγχρονης ζωής των Τρικάλων με επισκέψεις σε εργοστάσια και μονάδες παραγωγής.
Θέλουμε να σταθούμε στο δέσιμο την επαφή  των μαθητών όλων των χωρών. Ένα δέσιμο που για να είμαστε ειλικρινείς  το φοβόμασταν μα έδεσε καλύτερα από όλα.
-Τα ίδια τα παιδιά παρουσίασαν τις συνταγές υγιεινής διατροφής.
-Αναλύσαν τα ερωτηματολόγια διατροφής που απάντησαν τα ίδια το προηγούμενο διάστημα (fooddiary).
-Συζήτησαν  τα αποτελέσματα  του   initialquestionnaire.
Κι όλα τούτα μέσα από παιχνίδια και σε πνεύμασυνεργατικότητας- ομαδικότητας.
Στην πραγματοποίηση της 1ης  επίσκεψης  μας βοήθησαν  πολλοί. Θέλουμε να ευχαριστήσουμε, το σύλλογο γονέων και τους γονείς του σχολείου μας για τις γευστικές δημιουργίες τους  κι όχι μόνο. Το εργοστάσιο γάλακτος ΤΡΙΚΚΗ ,την εταιρία ΤΥΡΑΣ-ΟΛΥΜΠΟΣ, το αρτοποιείο ΑΡΤΟΣ.
Ιδιαίτερα να ευχαριστήσουμε τον Δήμαρχο  Δημήτρη Παπαστεργίου, την Αντιδήμαρχο Έφη Λεβέντη και όλη την ομάδα του Δήμου μας, που  βοήθησε σε ότι ζητήσαμε. Ευχαριστίες και στην κα Ελένη Μητσιάδου Προϊσταμένη Νοσηλευτικής υπηρεσίας Μ.Υ.  ΠΕΔΥ για την παρουσίαση που έκανε στα πλαίσια της υγιεινής-μεσογειακής διατροφής.
Να αναφέρουμε την απόλυτη συμμετοχή των εκπαιδευτικών του σχολείου μας . Ο καθένας από το μετερίζι του καθοδήγησε τα παιδιά στην όμορφη δουλεία που έγινε. Δεν θα αναφερθούμε ονομαστικά, γιατί απλά πιστεύουμε ότι είμαστε ΟΜΑΔΑ.
Και τέλος τα λόγια είναι λίγα για τα παιδιά μας.  Ο ενθουσιασμός που έδειξαν τα λέει όλα. Άλλωστε  τα προγράμματα ERASMUS+έχουν επίκεντρο τους μαθητές.
Επόμενη εξόρμηση τον Μάιο στοΤορούν της Πολωνίας. Ετοιμαζόμαστε…..
Η ομάδα του 13ου Δημοτικού Σχολείου Τρικάλων

MEETING IN TRIKALA, GREECE
13th Primary School of Trikala (Rizario)

The first meeting of the Erasmus+ programme “Healthy European Citizens and Food Security” took place from 6th to 10th March 2017 in Trikala, Greece, where all the partners came together for a multicultural, life-changing experience.

We were excited to see students and colleagues from Finland, Italy, Turkey and Poland walk through the doors of our school. Our students welcomed our Erasmus+ friends wholeheartedly with Greek songs and traditional dances. We also shared with them dishes of healthy traditional Greek food that the students’ parents and teachers had prepared.

What had a real impact on students and all partners were the presentations made by the students from each partner country. Each group of students presented some typical foods from their country. They also summarized the results of the food diaries they had kept for a week, reflected on their eating habits and set goals to improve their diets. What we, as teachers, hoped and aimed for was enhancing the students’ cooperative spirit and desire to interact with each other and exchange views and experiences, and we think that this goal was more than achieved.

The students’ contact was even more reinforced during the trips and events that we had organized. We tried to make our friends’ stay in our town as pleasant and interesting as possible.  We had a great time touring around our town, visiting museums and production units. A unique experience was our visit to the historical monasteries built on the sandstone peaks of Meteora, which are included in the World Heritage List of Unesco. Our trip to Lake Plastira was also fun for everyone.

We’d like to thank our new friends for all the wonderful time we had together and we are looking forward to our next meeting, in Torun, Poland.