Το χαμόγελο του παιδιού - 13ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΡΙΚΑΛΩΝ

Κύριο Μενού:

Το χαμόγελο του παιδιού

ΔΡΑΣΕΙΣ > Σχ. Έτος 2019-2020

«Το χαμόγελο του παιδιού στο 13ο Δημοτικό Σχολείο Τρικάλων (Ριζαριου)». 10/01/2020

Με το χαμόγελο της νέας χρονιάς  κι ένα ‘άλλο’ χαμόγελο φώτισε το σχολείο μας.  Το χαμόγελο του παιδιού μάς επισκέφτηκε και μαζί μιλήσαμε-δράσαμε σε θέματα, όπως ο σχολικός εκφοβισμός και η ασφάλεια στο διαδίκτυο. Μας ενημέρωσε η ψυχολόγος Ελισσάβετ Γεωργίου.
Το ενδιαφέρον μας μεγάλο. Λίγο ή πολύ όλοι και όλες μας συμμετέχουμε ή «πέφτουμε» θύματα εκφοβισμού και «κολλήματος» στο διαδίκτυο. Οι ερωτήσεις μας πολλές. Οι απαντήσεις που πήραμε πιστεύουμε ότι θα μας βοηθήσουνε να προσέξουμε τη δική μας ζωή αλλά και τη ζωή των φίλων των συμμαθητών μας κι όχι μόνο.
Κανένα παιδί δεν πρέπει να μένει μόνο του. Κανένα παιδί δεν πρέπει να φοβάται. Κανένα παιδί δεν πρέπει να κλείνεται στον εαυτό του. Όλοι μαζί μπορούμε χέρι -χέρι να κάνουμε τη διαφορά, αρκεί να μην επεμβαίνουν πάνω μας διάφοροι που λένε πως θέλουν το καλό μας και αντί γι’ αυτό μας κάνουν κακό.
Ευχαριστούμε την Ελισσάβετ για τη βοήθειά της να προσεγγίσουμε, να μάθουμε να λύνουμε δύσκολες  καταστάσεις και να προσπαθήσουμε να μην τις επαναλαμβάνουμε.
Δεν χωριζόμαστε. Δεν ξεχωρίζουμε. Μονιάζουμε, ενδιαφερόμαστε, συμπονάμε και στο τέλος… χαμογελάμε!!
Η ομάδα του 13ου Δημοτικού Σχολείου Τρικάλων