ΠΟΛΩΝΙΑ - 13ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΡΙΚΑΛΩΝ

Κύριο Μενού:

ΠΟΛΩΝΙΑ

ERASMUS+

13o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΡΙΚΑΛΩΝ (ΡΙΖΑΡΙΟΥ)                                                ERASMUS+
“HEALTHY EUROPEAN CITIZENS-FOOD SECURITY”
Στιγμές μοναδικές  εμπειρίες πρωτόγνωρες ζήσαμε, οι  μαθητές Νίκος Πουλιανίδης, Εύα Ρέμμα, Εβελίνα Μπέη, Αθανασία Γαιτάνα, Γεωργία Δίπλα ,οι  εκπ/κοι Μάγδα Σπαθή και Αγάθη Λίτσα, από την Ελλάδα, μαζί με μαθητές και εκπ/κους από την Φιλανδία, την Ιταλία, την Τουρκία και φυσικά την οικοδέσποινα Πολωνία στην πόλη Torun , από τις 14 Μάιου μέχρι τις 20 Μαΐου 2017. Φιλοξενηθήκαμε σε ένα από τα μεγαλύτερα σχολικά συγκροτήματα της πόλης το  Szkoła Podstawowa nr 32 με 700 μαθητές.  Το ταξίδι έγινε στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus+ “Healthy European Citizens-Food Security”. Είναι η δεύτερη δράση που πραγματοποιείται . Οι μαθητές από όλες τις χώρες παρουσίασαν τις έρευνες τους για  υγιεινά σνακς (Healthy snaks) και την ποσότητα ζάχαρης (Sugar Free)   σε διάφορες τροφές που καταναλώνονται πολύ.
Ξεναγηθήκαμε στους χώρους του σχολείου, τις αίθουσες διδασκαλίας, το γυμναστήριο, το κολυμβητήριο ( εκεί πλατσουρίσαμε!)… γνωρίσαμε τις μεθόδους διδασκαλίας, ανταλλάξαμε ιδέες, μοιραστήκαμε το φαγητό της σχολικής καντίνας, αθληθήκαμε στα γήπεδα του προαύλιου χώρου του σχολείου. Οι μαθητές όλων των σχολείων συμμετείχαν σε πολλές δραστηριότητες με κέφι χαρά , χαμόγελα. Αναπτύχτηκαν φιλίες –γνωριμίες.
Γνωρίσαμε την πόλη του Τorun που κτίστηκε από Τεύτονες Ιππότες τον 13ο αιώνα μ.Χ. Θεωρείται από τις παλαιότερες πόλεις της Πολωνίας, χτισμένη δίπλα στον ποταμό Βιστούλα και γενέτειρα του μεγάλου αστρονόμου Νικόλαου Κοπέρνικου!... Επισκεφτήκαμε  το νέο Δημαρχείο, όπου μας υποδέχτηκε και μας μίλησε ο δήμαρχος της πόλης!
Και τι δεν είδαμε, το παλιό χανσεατικό ποτάμιο λιμάνι, τα σκοτεινά κελάρια, τα μεγαλοπρεπή αναγεννησιακά κτίρια, τα στενά σοκάκια που μέσα του αναδύεται η ιστορία του τόπου… Φτιάξαμε δικά μας ψωμάκια με τζίντερ στο μουσείο Ginzerbread, περιδιαβήκαμε τις πλατείες της παλιάς πόλης, τα ζωγραφιστά κτίρια που μας πήγαν πίσω στο χρόνο. Ανεβήκαμε στον πύργο του Old Town Hall, ένα μεσαιωνικό κτίριο. Η θέα Θαυμάσια, λες και πετούσαμε πάνω από την πόλη! Εξαίρετες οι εκκλησίες με ιδιαίτερα τα βιτρό του καθεδρικού ναού του Αγίου Ιωάννη του Βαπτιστή.
Στις βόλτες μας  τα ποταμόπλοια μας συνόδευαν  μέσα στα ήρεμα νερά του Βιστούλα. Μας εντυπωσίασε  και διασκεδάσαμε με την ψυχή μας στο  πενταόροφο κέντρο παιχνιδιού Bunkier 51! .Ιδιαίτερή  ήταν η επίσκεψη μας  στο αστεροσκοπείο και μουσείο  W.Dziewulskiego…..
Σαν Ιππότες μιας άλλης εποχής περιδιαβήκαμε τα τείχη της παλιάς πόλης…. Μη παραλείψουμε να πούμε για τα γραφικά  ταβερνάκια με τις τοπικές νοστιμιές.
Γυρίσαμε με τη χαρμολύπη ζωγραφισμένη στα προσωπά μας… ….
Ανανεώσαμε το ραντεβού μας για την επόμενη δράση στο Capo D Orlando στη Σικελία της Ιταλίας.

Η ομάδα του 13ου Δημοτικού Σχολείου Τρικάλων

HEALTHY EUROPEAN CITIZENS-FOOD SECURITY”
Meeting in Poland

Our students and teachers had unique moments and experiences in Torun, Poland where they met with students and teachers from Finland, Italy, Turkey, and of course the host country, Poland during the period of 14th to 20th May, 2017. The school that hosted us was Szkoła Podstawowa nr32, one of the largest in the area, having about 700 students in total. This was the second meeting held in the context of the Erasmus+ project “Healthy European Citizens-Food Security”. Students from all partner countries gave presentations about healthy snacks and the amounts of sugar hiding in everyday foods.
We walked around the school premises, splashed in the school swimming pool, worked out in the gym, ate in the school canteen, took part in many outdoor activities in the playground, visited the classrooms and got familiar with their teaching methods and of course made new friends and exchanged views and ideas.
We also wandered around Torun which is one of the oldest cities in Poland, having been established in the 13th century by the Teutonic Knights. Torun is located on the Vistula River and is the birthplace of the eminent astronomer, Nicolaus Copernicus. We visited the New Town Hall where the Mayor himself welcomed us!
We saw a lot of wonderful things too like the old Hanseatic river port, dark cellars, outstanding Gothic and Renaissance buildings. We travelled back to the Middle Ages by walking around the Old Town cobbled streets and squares with the red-brick and colourful buildings. We went up the Old Town Hall and enjoyed the panoramic view from its top. We felt the atmosphere of old times in the Cathedral of St. John the Baptist and St. John the Evangelist and admired its stained-glass windows and works of art.
We came back home with a lot of beautiful memories and are looking forward to our next meeting in Capo D Orlando, Sicily.