Πρόληψη τροχαίων ατυχημάτων - 13ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΡΙΚΑΛΩΝ

Κύριο Μενού:

Πρόληψη τροχαίων ατυχημάτων

ΔΡΑΣΕΙΣ > Σχ. Έτος 2018 - 2019

13ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΡΙΚΑΛΩΝ (ΡΙΖΑΡΙΟΥ)
«Κυκλοφοριακή αγωγή και ασφάλεια».
Είχαμε τη χαρά να φιλοξενήσουμε στο σχολείο μας τις κυρίες Ελένη Μητσιάδου, προϊσταμένη της υπηρεσίας του Κέντρου Υγείας Τρικάλων και Σπυριδούλα Αγαπίου, Επισκέπτρια Υγείας. Μας παρουσίασαν με ένα ιδιαίτερα ελκυστικό και κατανοητό τρόπο μέσα από διάδραση, για τις αιτίες των τροχαίων ατυχημάτων, τον ΚΟΚ, την ασφάλεια και πρόληψη ατυχημάτων στο σχολικό περιβάλλον, τους κανόνες ασφαλούς οδικής συμπεριφοράς όπως: πως τα παιδιά συμπεριφέρονται ως πεζοί, πως ως οδηγοί (ποδήλατων), πως ως επιβάτες….
Η δράση έγινε στα πλαίσια του προγράμματος πρόληψης και προαγωγής υγείας
Πολλά από αυτά που ζήσαμε, δε τα γνωρίζαμε ή είχαμε λαθεμένη εικόνα και αντίληψη.
Ακολουθεί τον Απρίλιο μετάβαση στο Πάρκο Κυκλοφοριακής αγωγής του Δήμου μας για περισσότερη δράση……
Ευχαριστούμε τις κυρίες …….
Η οδική μας ασφάλεια στηρίζεται στη γνώση…..για να μην έχουμε θύματα στους δρόμους και ειδικά παιδιά!
Η ομάδα του 13ου Δημ. Σχολείου τρικάλων