Επέτειος του Πολυτεχνείου - 13ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΡΙΚΑΛΩΝ

Επέτειος του Πολυτεχνείου

ΔΡΑΣΕΙΣ > Σχ. Έτος 2019-2020

Επέτειος Πολυτεχνείου 15-11-2019…
Μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικοί  του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν ένα εξαιρετικό αφιέρωμα στην επέτειο της εξέγερσης του Πολυτεχνείου, από τους μαθητές και τις μαθήτριες της Ε τάξης.
Τα παιδιά με την βοήθεια της δασκάλας τους Ειρήνης Χλωρού και της μουσικού Αγάθης Λίτσα, μας έκαναν να νιώσουμε πρωταγωνιστές των ημερών εκείνων, να γίνουμε ένα με τους αγωνιστές, για την επάνοδο της Δημοκρατίας στην πατρίδα μας.
Το μήνυμα που δείξαν τα παιδιά μας είναι, ότι μόνο με αγώνα μπορούμε να διεκδικούμε, μόνο αγωνιζόμενοι μπορούμε να νιώσουμε ασφάλεια, μόνο με προσπάθεια η ζωή μας γίνεται καλύτερη, και αποδοτικότερη.
Το Πολυτεχνείο είναι εδώ και τιμάται γιατί μας πρόσφερε αλήθειες για ελευθερία και παιδεία χωρίς προκαταλήψεις.