ΠΡΟΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ - 13ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΡΙΚΑΛΩΝ

Κύριο Μενού:

ΠΡΟΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ

Το 13ο Δημοτικό Σχολείο Τρικάλων (ΡΙζαριού) σε Ευρωπαϊκό πρόγραμμα ΚΑ2

Είναι η δεύτερη φορά μέσα σε τρία χρόνια που το σχολείο μας ανοίγει φτερά και πετά πέρα από τα στενά πλαίσια της τοπικής χροιάς. Η συμμετοχή μας σε ένα πρόγραμμα Erasmus+ ΚΑ2, οφείλεται στην πρόταση που δεχτήκαμε από σχολεία Ευρωπαϊκών χωρών. Την αποδεχτήκαμε και απογειωνόμαστε…
Το θέμα μας έχει σχέση με την υγιεινή διατροφή των Ευρωπαίων πολιτών. “HEALTHY EUROPEAN CITIZEN-FOOD SECURITY”, με κωδικό 2016-1-FI01-022667_5. Η διάρκεια του είναι διετής.
Όταν τον Σεπτέμβρη ενημερωθήκαμε για την έγκριση του προγράμματος, και το ανακοινώσαμε, είδαμε μια ενεργητικότητα να ξεπηδά από όλη την ομάδα του σχολείου, μαθητές και δασκάλους.
Η πρώτη μας εξόρμηση  έγινε από τις 15 ως τις 19 Νοεμβρίου στην συντονίστρια χώρα Φιλανδία και το σχολείο που μας φιλοξένησε : Leppaveden Koulu, στα κεντρικά της χώρας κοντά στην πόλη Γιαβάσκυλα.  Το σχολείο μας  εκπροσώπησε σε αυτή τη συνάντηση ο Διευθυντής μας Δημήτρης Νούλας..
Στις συναντήσεις μας τέθηκαν οι βάσεις και οργανώθηκε πλήρως η διαδικασία υλοποίησης του προγράμματος, ο τρόπος εμπλοκής  μαθητών, εκπαιδευτικών και τοπικής κοινωνίας, η επικοινωνία, η διάδοση καλών πρακτικών, η διάχυση αποτελεσμάτων.
Τα σχολεία που επίσης συμμετέχουν είναι: Imece ilkokulu, από Κωνσταντινούπολη Τουρκία. Szkola Podstawowanr32 Armii Krajowej Torun Πολωνία. Istituto Comprensivo Statale n.2 “Giovanni Paolo II” Capo d’ Orlando Ιταλία.
Θέλουμε εδώ να αναφέρουμε την υπέροχη φιλοξενία από ανθρώπους που πάντα ήταν χαρούμενοι παρόλες τις δύσκολες συνθήκες  ζωής λόγω του κλίματος. Να τονίσουμε τα χαμόγελα στα πρόσωπα των μικρών παιδιών, την ηρεμία και την αντανάκλαση της ευχαρίστησης πάνω τους. Για το «περίφημο» εκπαιδευτικό σύστημα της Φιλανδίας θα επανέλθουμε. Να ευχαριστήσουμε αυτούς τους ανθρώπους για την χαρά που μας έδωσαν.
Η αρχή έγινε. Το πρόγραμμα και οι δράσεις ξεκινούν.
Επόμενη  συνάντηση;…. Εδώ στην πατρίδα μας στο 13ο Δημοτικό Σχολείο κάπου στις αρχές της άνοιξης. Η  γλυκιά αναμονή θα μας συνοδεύει….

Η ομάδα του 13ου Δημ. Σχολείου Τρικάλων