Καθαρισμός πλατείας & παιδικής χαράς - 13ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΡΙΚΑΛΩΝ

Κύριο Μενού:

Καθαρισμός πλατείας & παιδικής χαράς

ΔΡΑΣΕΙΣ > Σχ. Έτος 2018 - 2019

13ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΡΙΚΑΛΩΝ (ΡΙΖΑΡΙΟΥ)
25-10-18
Καθαρισμός Πλατείας και παιδικής χαράς στο Ριζαριό.

Λίγο πριν την εθνική μας γιορτή, οι μαθητές της ΣΤ τάξης πήραν την πρωτοβουλία να καθαρίσουν την κεντρική πλατεία και την παιδική χαρά στο Ριζαριό. Η πρόταση τους έγινε δεκτή με χαρά. Στηρίχθηκαν στο δικαίωμα που έχουν να παίζουν σε ένα χώρο απαλλαγμένο από απορρίμματα. Στις 25 Οκτωβρίου οι μαθητές συνοδευόμενοι από το δάσκαλο τους έκαναν την πρόταση τους πράξη. Με υπευθυνότητα, χαρά κι όρεξη για δουλεία έλαμψαν τους χώρους καθάρισαν.
Μετά από δυο τρεις μέρες και συγκεκριμένα στις 28 Οκτωβρίου στη διάρκεια των εορταστικών εκδηλώσεων στην πλατεία, τα παιδία λυπημένα παρατήρησαν κάποια νέα σκουπιδάκια να έχουν «φυτευτεί» στο χώρο…..
Βέβαια να πούμε πως και τα καλάθια δεν επαρκούν ή δεν αδειάζουν με την απαιτούμενη συχνότητα.
Όμως:
1. Είναι τόσο δύσκολο τα άτομα που χρησιμοποιούν τους κοινόχρηστους χώρους (και καλά κάνουν) να τους αφήνουν το ίδιο καθαρούς από ότι τους βρήκαν;
2. Γιατί θα πρέπει να πετάξουμε το σκουπιδάκι κάτω κι όχι στο κάδο όπου κι αναβρίσκεται αυτός;  Σίγουρα υπάρχει ένας κοντά μας.
3. Χρειαζόμαστε αστυνόμευση και απειλή προστίμου (όπως στις άλλες χώρες) για να κάνουμε το αυτονόητο;
4. Όταν πετάμε ένα σκουπίδι, βρωμίζουμε τα σπίτια μας, γιατί αυτό μια μέρα θα επισκεφθεί την αυλή μας. Αυτό θέλουμε;

Οι μαθητές της ΣΤ τάξης.