Επίσκεψη στη Ιερά Μονή Κορμπόβου και στον Χ.Υ.Τ.Α. Δήμου Τρικάλων - 13ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΡΙΚΑΛΩΝ

Κύριο Μενού:

Επίσκεψη στη Ιερά Μονή Κορμπόβου και στον Χ.Υ.Τ.Α. Δήμου Τρικάλων

ΔΡΑΣΕΙΣ > Σχ. Έτος: 2017 - 2018

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ  ΤΟΥ 13ου ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΤΡΙΚΑΛΩΝ
ΙΕΡΑ ΜΟΝΗ ΚΟΡΜΠΟΒΟΥ & ΧΥΤΑ ΤΡΙΚΑΛΩΝ

Στις 28/2, ημέρα Τετάρτη, οι μεγαλύτερες τάξεις του σχολείου μας (Γ’, Δ’. Ε’, ΣΤ’) πραγματοποίησαν ενδιαφέρουσα επιμορφωτική εκδρομή στην Ιερά Μονή Κορμπόβου και στη συνέχεια στον Χώρο Υγειονομικής Ταφής Απορριμμάτων (Χ.Υ.Τ.Α.) του Δήμου Τρικάλων.
     Οι παραπάνω επισκέψεις εντάσσονται στα πλαίσια Εκπαιδευτικού Πολιτιστικού Προγράμματος που υλοποιεί η Δ’ τάξη και Περιβαλλοντικού Προγράμματος με θέμα την Ανακύκλωση, που εκπονεί η Ε’ τάξη του σχολείου μας.
    Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε ιδιαίτερα τις μοναχές της Μονής για τη ζεστή φιλοξενία και την τόσο ενδιαφέρουσα ξενάγησή τους (καθολικό. εργαστήριο ιερατικών αμφίων, επίδειξη αργαλειού, αρχονταρίκι, κ.λ.π.)  αλλά και τον διευθυντή και τους υπεύθυνους του Χ.Υ.Τ.Α. Τρικάλων για την κατατοπιστική τους παρουσίαση και ενημέρωση στο σοβαρό ζήτημα της διαχείρισης των – υπερβολικών! – απορριμμάτων που δημιουργεί ο σύγχρονος, αλόγιστος καταναλωτισμός.