Εορτασμός 28ης Οκτωβρίου - 13ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΡΙΚΑΛΩΝ

Κύριο Μενού:

Εορτασμός 28ης Οκτωβρίου

ΔΡΑΣΕΙΣ > Σχ. Έτος: 2017 - 2018

13ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΡΙΚΑΛΩΝ (ΡΙΖΑΡΙΟΥ)
ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟ ΟΧΙ  ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ

Το σχολείο μας γιόρτασε την επέτειο του ΟΧΙ , με ιδιαίτερη διάθεση και μεράκι. Οι μαθητές μας μέσα από τα αφιερώματα, το χρονικό της περιόδου τα θεατρικά δρώμενα έδωσαν την αίσθηση του βιώματος  και της ενσυνάισθησης πάνω στα ιδεώδη της πατρίδας μας. Οι μικροί και μικρές πρωταγωνιστές-στριες των Γ και Δ τάξεων , μύησαν τους παριστάμενους συμμαθητές τους, τους γονείς και τους δασκάλους  του σχολείου, σε μια εποχή ανδρείας και θάρρους. Φάνηκε ότι η πατρίδα μας, δεν έχει να φοβηθεί τίποτε μεγαλώνοντας  τέτοια παιδιά. Η μουσική και τα τραγούδια  ταξίδεψαν όλους σε μέρη που οι πρόσφατοι προγονοί μας  πότισαν με το αίμα τους το δέντρο της λευτεριάς.
Η επέτειος της 28ης Οκτωβρίου είχε κι ένα άλλο αφιέρωμα . Στο χώρο του σχολείου λειτούργησε έκθεση με αφίσες και εφημερίδες της εποχής από το 1940 ως το 1944. Στον ίδιο χώρο εκτέθηκαν και υλικά στρατιωτικά της περιόδου του πολέμου.
Ευχαριστίες στον δάσκαλο μας Γιώργο Πολύση, για την οργάνωση της έκθεσης και το συντονισμό της γιορτής. Επίσης ευχαριστούμε τον δάσκαλο Γιώργο Παπαδόπουλο και την μουσικό μας Αγάθη Λίτσα.
Η προσπάθεια να μείνουν τα σύμβολα και οι ιδέες της Ελλάδας ψηλά είναι μέλημα , καθήκον και χαρά, γιατί όταν οι λαοί ξεχνούν την ιστορία τους, τότε αφανίζονται.

Η ομάδα του 13ου Δ. Σχολείου Τρικάλων
Μαθητές και Δάσκαλοι