Β ΤΑΞΗ - 13ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΡΙΚΑΛΩΝ

Β ΤΑΞΗ

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ

ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ
Τους μήνες Οκτώβριο και Νοέμβριο η Β' τάξη με τη δασκάλα Ευαγγελία Γιαννουλάκου ασχολήθηκε με τα συναισθήματα στην υποθεματική "Ψυχική & Συναισθηματική Υγεία - Πρόληψη".
Σ
την αρχή μιλήσαμε για τα αισθήματα. Τι νιώθουμε, πότε και μάθαμε να τ' αναγνωριζουμε. Μετά τα παιδιά ζωγράφισαν κάποια πρόσωπα και είπαμε ποιο συναίσθημα εκφράζουν και κάτω από ποιες συνθήκες το νιώθουμε.

Ξεχωρίσαμε τα συναισθήματα που μας κάνουν να νιώθουμε όμορφα και τα άλλα που μας κάνουν να νιώθουμε άσχημα.

Είπαμε παροιμίες και φράσεις σχετικές. Κάναμε μια άσκηση που υπάρχει παρόμοια και στο βιβλίο της Γλώσσας της Β'.

Τέλος ζωγραφίσαμε τα άδεια πρόσωπα.

Επίσης, με τον καθηγητή Εικαστικών κ. Νίκο Ανυφαντή και την καθηγήτρια Αγγλικών κ. Νάνσυ Τρικαλιώτη τα παιδιά ζωγράφισαν και έπαιξαν με τα συναισθήματα.